Зимно до връх Люботен и Шар планина

Виж снимките

„Преди години се мислеше, че най-високият връх на Балканския полуостров е Люботрън на Шар планина. Смятаха го за по висок от 3000 метра“ Това пише Павел Делирадев преди години в своите очерци и това не е чудно. Този величествен връх, който е висок само 2498 метра се издига толкова самотно и впечатляващо от билото на Шар планина, че се забелязва от стотици километри! Тази зима се отправяме към неговото побеляло от дебел сняг чело, за да стъпим на този „Балкански трихилядник“


Описание (по дни)

    Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:15 часа

  • 1

    Отпътуваме за Македония и подножието на Шар планина и Старо село. Оттук ни очакват няколко часа ходене до Вила Люботен – страхотна хижа с топла вода, бани и храна и наш Базов лагер в Шар планина. Следобед правим разходка в района за загрявка, преди да се върнем за вечеря и нощувка в хижата – утре ни предстои дълъг ден.

    Денивелация (+): 700 м. Денивелация (-): 100 м. Разстояние: 5 км.

  • 2

    Ставаме преди изгрев и се отправяме към южния ръб на върха. Първоначално склонът е разлят, но с набиране на височина билото се стеснява все повече и малко преди върха образува елегантен снежен ръб. Колкото по-високо е изкачваме, толкова по-безкрайни стават хоризонтите около нас! Достигаме връх Люботен и кота 2498 и онемяваме! На югозапад пред нас се простира цялото било на Шар Планина, в далечината се белеят скалните зъбери на Проклетия, а на югоизток скалните стени на Якупица! Гледката е феноменална и е достойна за истински трихилядник!  Правим снимки и започваме спускане към хижата и от там до мястото за среща с транспорта. Отпътуваме за София и пристигаме около 21:00 часа.

    Денивелация (+): 1000 м. Денивелация (-): 1600 м. Разстояние: 12 км.


Включва:

  • Нощувка в хижа
  • Транспорт от и до град София
  • Професионален планински водач
  • Снегоходки по преценка на ТрекМания
  • Планинска застраховка

Не включва:

  • Лични разходи
  • Храни и напитки по време на програмата
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)

Нужна екипировка

  • Обувки – Обувките трябва да са високи, стабилни и непремокаеми с мембрана и в зависимост от терена и надморската височина може да се наложи да са с жлеб за котки
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или снеговалеж. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма. Имайте предвид, че зимата може да се наложи на разницата да се закачат щеки, снегоходки или пикел. Затова раницата трябва да разполага с достатъчно катарами и приспособления за закачане на допълнителна екипировка.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете. За зимата е добра идея да си носите термос вместо шише за вода. В него може да носите както топли течности, така и да служи като съд в който водата да не замръзва.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата –удобни ветро/водоустойчиви панталони за трекинг, термо бельо, полар, яке мембрана, пухенка и бъфче/балаклава. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – Зимата е задължително да имате гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд/снеговалеж е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици. В зависимост от температурите и влажността може да комбинирате различните видове тъкавици – с мембрана, поларени, вълнени.
  • Щеки – Щеките са задължителни за всички преходи със снегоходки.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: фолио за оцеляване, превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Котки, пикел, снегоходки – Във всички програми на ТрекМания, снегоходките са включени в цената и се осигуряват от фирмата. Котките и пикелите са лична екипировка, която всеки участник трябва да си набави сам. ТрекМания предлага котки и пикели под наем в ограничени количества. Ако някой участник има лични снегоходки, котки или пикел не е проблем да ги ползва.
  • Уормъри – това са химически грейки за крака или ръце, кото се продават във всички магазини за екипировка. Ако знаете, че ръцете и краката ви мръзнат бързо, добра идея е да се снабдите с няколко.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце

 

Времето:

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече